Jedzenie to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Dzisiaj spełnia jednak znacznie więcej funkcji, niż tylko tą podstawową dotyczącą zaspokojenia głodu. Jemy, bo się czujemy dobrze, bo się czujemy źle, bo świętujemy, bo się nudzimy. Powszechnie dostępne jedzenie jest w centrum zainteresowania większości z nas. Pomyślałam, że warto wiedzieć o jedzeniu coś jeszcze.
Zobacz, ile jedzenia marnujemy globalnie
Źródło: theworldcounts.com i FAO
Wg danych Polskiej Federacji Banków Żywności, 42% Polaków i Polek przyznaje się do marnowania żywności. (badanie z 2018 r). W Polsce wg tego samego badania najczęściej marnujemy chleb, owoce, wędliny i warzywa.
Jeśli chcesz zmniejszyć swój udział w globalnym marnowaniu jedzenia, poniżej znajdziesz kilka przydatnych sugestii.
1. Planuj swoje posiłki
2. Rób zakupy z listą
Planowanie posiłków z góry na cały tydzień to ogromna oszczędność nie tylko jedzenia, również czasu i pieniędzy. Jest też podstawą do przygotowania listy zakupów spożywczych.
Jeśli chcesz tego spróbować, wypełnij formularz pod artykułem i pobierz tygodniowy planer posiłków.
Robienie zakupów na bazie wcześniej przygotowanej listy zabezpieczy Cię przed spontaniczymi zakupami rzeczy, których nie potrzebujesz. Wcześniej przygotowana lista w domu daje możliwość sprawdzenia też, co masz w domu, a czego faktycznie potrzebujesz. No i zapisz na liście wszystko, czego potrzebujesz do zaplanowanych na tydzień posiłków.
3. Gotuj tyle, ile zjesz
4. Miej pod ręką produkty z krótkim temrinem ważności
A jeśli przesadzisz z przygotowaną porcją, zadbaj o zabezpieczenie jedzenia. Możesz je zamrozić, zawekować lub podzielić się porcją z sąsiadem ;).
Pilnuj, aby produkty z krótkim terminem przydatności były na przedzie lodówki. Dbaj, aby w jej kątach nie ukrywały się otwarte słoiki, jogurty, które zdarza się również mi odkrywać pleśniejące po czasie :/
5. Naucz się przechowywać żywność
6. Przerabiaj jedzenie
Przechowywanie żywności tak, aby jak najdłużej zachowała świeżość to sztuka, której można się nauczuć. Są np warzywa i owoce, które przechowywane razem przyśpieszają proces psucia się, a inne wręcz przeciwnie. Ale o tym będzie oddzielny tekst. 🙂
Czy zdarza Wam się z niezjedzonych ugotowanych ziemniaków robić pierogi lub je odsmażać? A rosół przerabiać na pomidorową? Jakie są Wasze hity na drugie życie potraw? W tym tekście znajdziesz przepis na super pyszne chipsy z obierek ziemniaków.