Pokrzywa
Zacznijmy od klasyki, która raczej nikogo nie zaskoczy – pokrzywa! Od dziecka unikamy jej parzących liści, ale z czasem doceniamy za lecznicze właściwości. Co ciekawe, wszystkie części tej rośliny mają swoją moc. W Zielniku Aptecznym czytamy, że jej liście są bogate m.in.: w witaminę C i K, chlorofil czy przeciwzapalne kumaryny. Kłącza i korzenie są pełne lipidów i soli mineralnych, a nasiona i owoce zawierają oleje z kwasami linolowymi. Pokrzywa wspomaga trawienie i oczyszczanie organizmu, poprawia krążenie czy działa przeciwzapalnie. Ma swoje zastosowanie w kosmetyce – przede wszystkim łagodzi podrażnienia skórne i pomaga w walce z łupieżem. W jaki sposób samemu przygotować pokrzywę w łatwy i szybki sposób? Najprostszym przepisem jest przyrządzenie naparu – wystaczą nam do tego dwa, trzy świeże lub suszone listki, które należy zalać wodą. Taka herbatka ma działania oczyszczające i moczopędne. Liście pokrzywy można dorzucić do koktajlu i zmiksować np. z bananem i napojem roślinnym. W kuchni należy ją traktować podobnie do szpinaku czy szczawiu – podsmażyć z czosnkiem, cebulą i chilli. Będzie idealnym dodatkiem do jajecznicy czy makaronu. Jeśli interesuje was przyrządzanie domowych kosmetyków z dodatkiem pokrzywy, sprawdźcie, jak przygotować szybką wcierkę do włosów.
Czosnaczek pospolity
Druga propozycja to nieco zapomniany chwast, którego okres kwitnienia przypada akurat na kwiecień i maj. Możecie go spotkać przy drogach czy na skraju lasu. Jak go rozpoznać? Zazwyczaj występuje w skupiskach, osiąga nawet metr wysokości, ma lekko owłosioną łodyżkę i sercowate liście. W przypadku wątpliwości warto lekko go potrzeć – powinien wydawać charakterystyczny, czosnkowy zapach. Niektórzy używają go w celach ozdobnych – na wiosnę czosnaczek kwitnie na biało. Jest bogaty w witaminę C, wapń czy żelazo. Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Podobnie jak pokrzywa, działa przeciwzapalnie i wspomaga trawienie. Okłady z czosnaczku wspomagają gojenie ran i mogą pomóc zwalczyć grzybicę. W kuchni nada się jako przyprawa – smakuje podobnie do czosnku, ale ma więcej goryczki. Można go ususzyć i dodawać do potraw, podsmażyć na patelni lub wykorzystać świeże liście do sałatek czy wywarów.
Szczawik zajęczy
Podczas leśnych spacerów rozglądajcie się za szczawikiem zajęczym. Lubi cień, dlatego często można go wypatrzeć w zaroślach. Jest nieduży, ma charakterystyczne, podobne do koniczyny listki, cienką łodygę i drobne, białe kwiatki. Do spożycia nadają się liście i kwiaty, które w smaku są kwaskowate. To roślina miododajna, bogata w witaminę C. Działa oczyszczająco i moczopędnie, dlatego idealnie nada się na napar. Może również przydać się jako dodatek do zup czy sałatek. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością, szczawik w dużych dawkach jest toksyczny.
Podagrycznik pospolity
Podagrycznik, nazywany kurzą stopką, ma swoje zastosowanie w zielarstwie od wieków. Jest trudny do wyplenienia, dlatego wielu uważa go za szkodliwy chwast, nie doceniając jego mocy. Osiąga do metra wysokości, ma nagą łodygę o trójkątnym przekroju, a wyróżniają go charakterystyczne wieloszypułkowe kwiaty, układające się w baldachy złożone. Zapamiętajcie te cechy, bo łatwo go pomylić z kilkoma innymi roślinami, np. barszczem zwyczajnym. Podagrycznik wykorzystywany jest w kosmetyce – można z niego zrobić rozgrzewające maseczki, które poprawiają oddychanie skóry. Swoją nazwę zawdzięcza właściwościom leczniczym – wykorzystywano go do leczenia podagry, czyli formy zapalenia stawów. Zawiera liczne substancje odżywcze takie jak witaminę C czy białka. Podagrycznik ma marchewkowy smak, dzięki czemu będzie dobrym dodatkiem do koktajli, zup czy sałatek. Kurza stopka nada się również na pesto, ciekawa alternatywa bazylii.
Cykoria podróżnik
Sama nazwa sugeruje, że ten typ cykorii spotkamy właściwie wszędzie – w ogródku, na polach, a nawet w górach. Można ją rozpoznać po licznych, niebieskich kwiatach, osadzonych po bokach łodygi. Osiąga nawet 120 cm wysokości i jest wyjątkowo odporna na zerwanie dzięki mocnej, twardej łodydze. Wszystkie części rośliny mają swoje zastosowanie. Korzeń i ziele wykorzystuje się w farmaceutyce, chociażby ze względu na zawartość substancji goryczkowatych. Cykoria jest źródłem inuliny, która zapobiega zaparciom, jednocześnie pobudzając trawienie. Podróżnik obniża cholesterol i uszczelnia naczynia krwionośne. Co ciekawe, mieloną cykorię można stosować jako zamiennik kawy, bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jeśli chcecie samemu sporządzić taki wywar, należy wysuszyć korzenie cykorii, uprażyć je na patelni, zmielić, a następnie zalać wrzątkiem.
Źróda:
Ciemny, P. (2021, January 19). Czosnaczek pospolity / alliaria petiolata. Zapach I Smak czosnku z Rodziny Kapustowatych. Chwasty od Kuchni. Retrieved May 2, 2022, from https://chwastyodkuchni.com/2021/01/19/czosneczek-pospolity/
Cykoria Podróżnik – właściwości i zastosowanie . KtoMaLek. (2019, August 1). Retrieved May 2, 2022, from https://ktomalek.pl/blog/cykoria-podroznik-wlasciwosci-i-zastosowanie/w-628?bgar=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8%3D
Kaźmierczak, D. (2021, October 18). 10 powodów, dla których warto stosować podagrycznik pospolity. Apteka Zawiszy Czarnego. Retrieved May 2, 2022, from https://aptekazawiszy.pl/artykuly/10-powodow-dla-ktorych-warto-stosowac-podagrycznik-pospolity.html#:~:text=Podagrycznik%20pospolity%20mo%C5%BCna%20ponadto%20wykorzysta%C4%87,zebranych%20wiosn%C4%85%20mo%C5%BCna%20przyrz%C4%85dzi%C4%87%20sa%C5%82atk%C4%99.
Wawer, I. (n.d.). Pokrzywa: Zielnik Apteczny: Dla Spragnionych Zdrowia. Zielnik Apteczny. Retrieved May 2, 2022, from https://www.zielnik-apteczny.pl/wlasciwosci-ziol/pokrzywa/#:~:text=Pokrzywa%20to%20ro%C5%9Blina%20jadalna%2C%20mo%C5%BCna,te%C5%BC%20by%C4%87%20dodatkiem%20do%20jajecznicy.
Wikimedia Foundation. (n.d.). Szczawik Zajęczy. Wikipedia. Retrieved May 2, 2022, from https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczawik_zaj%C4%99czy#:~:text=Szczawik%20zaj%C4%99czy%20(Oxalis%20acetosella%20L,w%20Ameryce%20P%C3%B3%C5%82nocnej%20i%20Po%C5%82udniowej.