TerGo działa na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych wynikających z działalności człowieka. Pomaga firmom i osobom prywatnym zmniejszać ślad węglowy poprzez takie rozwiązania, jak TERbit, Tergoscope czy Tergopedię, o których pisałam już na blogu w ramach mojej współpracy ze startupem. Ale to nie wszystko – TerGo edukuje i promuje postawy proekologiczne w swoich mediach społecznościowych, i poprzez współpracę z twórcami internetowymi.
Zaczęłam artykuł od takiej laurki, bo jest ku temu okazja – TerGo w marcu 2023 zyskał certyfikację B Corp i stał się 1 z 8 firm w Polsce będących częścią międzynarodowej społeczności B Corporation działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju.
[tekst powstał w ramach płatnej współpracy]
Certyfikacja B Corp w Polsce
Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego to takie ważne wydarzenie dla TerGo. Celem B Corpów jest zmienianie globalnej gospodarki z myślą o wszystkich ludziach, społecznościach i planecie. To Liderzy i Liderki wprowadzania ekonomicznych zmian systemowych, których misją jest budowa międzynarodowej sieci wyznaczającej standardy, tworzącej polityki, narzędzia i programy dla biznesu. Prościej? B Corp potwierdza, że produkty lub usługi firmy, która legitymuje się tym certyfikatem, powstały w oparciu o wysokie standardy etyczne, społeczne i ekologiczne.
Certyfikacja, której celem jest wyróżnienie firm mających szczególnie pozytywny wpływ na środowisko naturalne i społeczne, podlega rygorystycznym wymogom. B Corpami mogą zostać organizacje i biznesy, które przyczyniają się do rozwoju inkluzywnej, sprawiedliwej i regeneracyjnej gospodarki. Muszą cechować się rozliczalnością i odpowiedzialnością [accountability], transparentnością działań i wysokimi standardami pracowniczymi. Takich firm w Polsce, jak pisałam, jest tylko kilka, a wśród nich od teraz TerGo. Inne znane globalne marki to na przykład Patagonia czy Ben&Jerry.
Obserwuj, obliczaj, osiągaj!
To, co pozwoliło TerGo zostać członkiem sieci B Corpów, to przede wszystkim działania na rzecz edukacji klimatycznej i zmniejszania śladu węglowego. Aplikacja TERbit, którą każdy może pobrać za darmo na telefon, umożliwia mierzenie redukcji emisji CO2. Motywuje ona użytkowników do zmniejszania śladu węglowego wynikającego z przemieszczania się poprzez wybór mniej emisyjnej alternatywy wobec auta, czyli roweru, komunikacji zbiorowej czy spaceru. Aplikacja rejestruje to, w jaki sposób się poruszamy, pokazując jednocześnie TERy (True Emission Reduction), które „zarobiliśmy” dla Planety (1 TER to równowartość 1 tony CO2e, której użytkownik nie wyemitował do atmosfery). Zespół TerGo opracował również kalkulatory internetowe, które pozwalają obliczyć emisje CO2 – na przykład dla organizowanych eventów czy podróży samolotem.
Zróbmy razem coś dobrego!
Każdy może razem z TerGo poprawić swój ślad węglowy, również firmy, licząc, redukując i kompensując nieuniknione emisje. Warto obserwować i wspierać działania tego startupu, który osiągnął w procesie certyfikacji 123.4 punkty w stosunku do globalnej mediany… 50.9 punktów! TerGo dumnie reprezentuje polski zrównoważony biznes na świecie, a ja z przyjemnością wspieram go w swoich kanałach komunikacji.
[Tekst powstał w ramach płatnej współpracy z TerGo]
O Who Will Save The Planet:
Jesteśmy butikową firmą doradczą wspierającą organizacje w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi. Wyrośliśmy z pasji do natury i teraz działamy na rzecz tych firm, które podzielają potrzebę zrobienia czegoś dobrego – nie tylko w wymiarze efektu wizerunkowego, ale przede wszystkim na poziomie wartości. Nasz zespół projektuje strategie zrównoważonego rozwoju i działania wdrażające je w życie, pomaga je raportować. Wie, jak komunikować, aby budować wartość dla wszystkich interesariuszy.