W ramach współpracy z TerGo dostałam zadanie przetestowania Aplikacji TERbit, która jak przeczytacie na stronie www.terbit.pl, łączy biznes, organizacje i użytkowników indywidualnych we wspólnym celu: ochrony klimatu i redukcji emisje CO2e. W jaki sposób? Motywując użytkowników do spacerów, roweru czy wyboru komunikacji zbiorowej zamiast korzystania z auta w pojedynkę, a jednocześnie zmniejszania w ten sposób swoich emisji związanych z przemieszczaniem się. Przyznaję, że bałam się tego zadania, bo raczej nie jestem fanką śledzenia przez jakiekolwiek aplikacje moich działań, ale sam cel wpisany w istotę TERbit już bardzo mi się podoba, więc podjęłam wyzwanie. Moja opinia poniżej.
TERbit pierwsze wrażenie
Aplikacja rejestruje to, w jaki sposób się poruszam. Gdy zamiast auta wybieram spacer, rower czy komunikację zbiorową, TERbit mierzy i zapisuje redukcje CO2, pokazując jednocześnie TERy (True Emission Reduction), które “zarobiłam” dla Planety. Z rezerwą podchodziłam do efektu motywacyjnego, ale faktycznie dużą przyjemność sprawiło mi patrzenie, jak trasa, którą pokonuję na nogach, przekłada się na generowaną oszczędność emisji. Myślę, że dla użytkowników indywidualnych wartościowa jest informacja o tym, jaki jest średni roczny i dzienny ślad węglowy mieszkańca danego kraju. Aplikacja pokazuje, jak wypadamy na tle średniej dla naszego kraju zamieszkania. Ślad węglowy ustalany jest na podstawie lokalizacji i średniej emisji dla kraju, ale łatwo można przejść do kalkulatora TerGo i obliczyć swój indywidualny ślad.
TERbit dla biznesu
Aplikacja TERbit ma duży potencjał do wykorzystania przez organizacje, które szukają innowacyjnych narzędzi do monitorowania i zmniejszenia emisji w Zakresie 3. wynikających z dojazdów pracowników. Aplikacja TERbit może być angażującym sposobem na wprowadzenie w temat śladu węglowego i pokazania zespołowi, jak zintegrowanie wokół wspólnego celu wielu osób może przynieść wymierne efekty środowiskowe. TerGo zapewnia dostosowanie wersji aplikacji do potrzeb konkretnej organizacji. Na przykład tak, aby zespoły podejmowały konkretne wyzwania i dzięki grywalizacji zredukowały jeszcze więcej emisji. Osiągnięte wyniki można zamieścić w raporcie ESG.
TERbit dla transportu publicznego
Na razie rejestrowanie przejazdu transportem publicznym w aplikacji TERbit wymaga potwierdzenia drugiej osoby. To etap przejściowy, bo zespół TERbit pracuje z miastami w celu zautomatyzowania tej funkcjonalności. Śledzenie redukcji CO2 za pomocą aplikacji będzie możliwe w tych miastach, które dołączą do programu TERbit. W Polsce TerGo rozmawia o współpracy z pierwszymi miastami. Docelowo, w miastach współpracujących z TerGo, na drodze do swojego celu będzie wystarczyło wybierać środek transportu, a aplikacja zmierzy redukcje automatycznie i wskaże redukcję emisji w TERach (True Emission Reduction).
Aplikacja TERbit jest do pobrania:
https://apps.apple.com/app/terbit/id6444564346
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.terbit&pli=1
Artykuł powstał dzięki płatnej współpracy z TerGo, dostawcą rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój marek.