“O co chodzi z tym zero waste? Przecież to nie możliwe, żeby nie produkować śmieci.” “Zero waste? Kolejny wymysł ekoszajbusów”. “Zero waste? Nie znam.” No tak. Najłatwiej krytykować to, czego się nie rozumie ;). Oto 5 zasad zero waste. I nie musisz być w nich doskonały. Po prostu spróbuj.
Reduce – ograniczaj
Jeśli wyrobisz nawyk zadania sobie pytania „czy naprawdę tego potrzebuję?” za każdym razem, gdy sięgniesz po coś w sklepie, przysłużysz się nie tylko planecie (mniej kupujesz, mniej śmieci produkujesz), ale i sobie. Naprawdę. W końcu minimalizm stał się modny, bo pomaga zaoszczędzić czas (masz mniej rzeczy do ogarniania), daje poczucie spokoju i harmonii, a do tego pozwala nam albo odłożyć pieniądze na to, co przynosi nam dłuższą satysfakcję, albo pozwala wygospodarować więcej czasu.
Refuse – odmawiaj…
…gdy wręczają Ci niepotrzebne rzeczy. Prezenty, których nigdy nie chciałaś, reklamówki, słomki, kubki, widelczyki, serwetki, ulotki, a nawet gadżety reklamowe wpychane nam przez marketerów. Zastanów się przed przyjęciem kolejnej rzeczy, czy jest Ci naprawdę potrzebna? Może wcale nie chcesz tej plastikowej słomki do drinka? Naklej na skrzynkę pocztową prośbą o niewrzucanie niezamawianych treści. Wypisz się z newsletterów, których i tak nie czytasz. I tak dalej, i tak dalej…
Rot – Kompostuj
Powiedz mi, co wiesz o kompostowaniu, a ja powiem Ci, jakim człowiekiem jesteś. No dobra, słaby żart. Prawda jest taka, że na kompostowaniu słabo się znamy. Albo w ogóle. Bo czy wiesz np, że do bioodpadów nie można wrzucać nabiału i kości? W każdym razie produkujemy codziennie masę bioodpadów, które zamiast zalegać na wysypisku, mogą zamienić się w super nawóz.
Reuse – wykorzystaj ponownie
Każda rzecz, która do Ciebie trafiła, potrzebowała mnóstwo energii i surowców, których często nie da się już odzyskać. Każdy kolejny produkt, który kupisz w jej zastępstwie, zużyje kolejne zasoby planety. Dlatego zastanów się najpierw: czy jesteś w stanie to naprawić lub oddać do naprawy, przekazać komuś, albo wymyślić inne zastosowanie dla danej rzeczy. Jeśli nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę zero waste, zacznij od szanowania rzeczy, które już masz :).
Recycle – Segreguj odpady
Dlaczego ta zasada znalazła się na końcu? Bo recykling nie zwalnia nas od odpowiedzialności za odpady. Pomyśl, że przetwarzanie np. plastiku wymaga dużych nakładów energii, często również dodania kolejnych substancji, np utwardzających czy zmieniających kolor. Nadal jednak recykling przynosi planecie korzyści, bo tej energii zużywamy mniej niż przy produkcji rzeczy z surowców pierwotnych.
Pochwal swoim największym zero waste sukcesem lub napisz, co jest nadal twoim wyzwaniem.
Pobierz kartę
"Nasze Zero Waste..."
Dzięki Karcie:
-
wspólnie z bliskimi stworzysz spersonalizowaną listę eko-zmian,
- nie zapomnicie o Waszych postanowieniach,
- wdrożycie kolejne zmiany metodą małych kroków,
- zainspirujecie swoją listą Waszych gości.
W karcie “Nasze Zero Waste….” proponuję w kolejnych sekcjach zmiany, które wprowadziliśmy w naszej rodzinie. Możesz odhaczyć te, które chcecie wprowadzić u siebie i dopisać Wasze. Wszystko w Waszym tempie
My uzupełnialiśmy kartę stopniowo, tak, abyśmy kolejnymi eko-zmianami mogli cieszyć się dłużej.
Koniecznie daj znać, czy Karta dobrze sprawdziła się u Ciebie :). A może masz jakiś pomysł na jej usprawnienie?