W tym numerze chcemy szczególnie zwrócić Waszą uwagę na zbliżający się Dzień Kobiet. Jest to święto mniej lub bardziej hucznie obchodzone w organizacjach, niestety, często bezrefleksyjnie sprowadzające się do wręczenia “goździka i rajstop”. Do 8 marca pozostało jeszcze kilka tygodni, a to wystarczająco dużo, aby pomyśleć o świętowaniu tego dnia w promujący równość sposób. Przeczytacie m.in. również o polowaniu na greenwashing i o tym, jak gorąco może być w biurze. Inspirującej lektury.
Wydarzyło się…
Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego oraz Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opublikowały opinię nt. ESRS. Instytucje te rekomendują zmiany pozwalające na lepsze dopasowanie standardów do unijnego prawa, jak i dodatkowe wskazówki dotyczące procesu oceny istotności ujawnianych zagadnień. Sugerują również określenie ram dla raportowania danych z łańcucha wartości oraz zharmonizowanie standardów z tymi tworzonymi przez IFRS i inne instytucje. Przypominamy, że ostateczna wersje ESRS ma zostać zatwierdzona do końca czerwca br.
CMA, brytyjski odpowiednik naszego UOKiK-u, postanowiła przyjrzeć się pod kątem greenwashingu sloganom umieszczonym na żywności, napojach, kosmetykach i chemii gospodarczej. Ogromna liczba tych produktów jest reklamowana jako “przyjazna dla planety”, w tym aż 91% produktów do zmywania naczyń czy… 100% produktów do czyszczenia toalety. Wyniki badania mogą przynieść wiele zmian, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że dwa lata temu aż 40% stron internetowych promujących produkty i usługi zawierało nieprawdziwe “zielone” twierdzenia.
Unia też się bierze za greenwashing i ma zamiar surowo karać nieuczciwych producentów. Dla tych, którzy nie są pewni, czy ich slogany nie wprowadzają konsumentów w błąd, zapraszamy do kontaktu 🙂 Pomożemy.
Nastoletnia biegaczka Innes FitzGerald postanowiła nie brać udziału w Mistrzostwach świata w biegach przełajowych, aby nie zanieczyszczać planety swoim lotem z Wielkiej Brytanii do Australii i nie dokładać się do kryzysu klimatycznego. British Athletics nie skomentowało decyzji swojej podopiecznej. Uprzedzając złośliwe komentarze: to nie pierwsza “zielona” inicjatywa biegaczki, która nie tylko ogranicza się do rywalizacji w Europie i Wielkiej Brytanii, ale też dojeżdża na wydarzenia pociągiem. Co ciekawe, organizatorzy ww. mistrzostw już zrobili krok w przód, bo zawody są teraz co dwa lata, a nie co roku. Jak to wygląda w piłce nożnej, pisałyśmy przy okazji Mundialu w Katarze…
Firma konsultingowa Autonomy opublikowała raport nt. przyszłego wzrostu temperatury w miejscu pracy. Zaznaczyła, że infrastruktura w Wielkiej Brytanii nie jest przygotowana na coraz upalniejsze ze względu na zmiany klimatu lata. Przeszło dwie trzecie brytyjskich pracowników będzie musiało pracować przy upałach sięgających powyżej 35 stopni C już w końcówce lat 20. Ponad 27 mln z nich może doświadczyć niebezpiecznych temperatur.
Dzień Kobiet w firmie w duchu równości
Już wkrótce będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet. Choć wielu Polkom i Polakom 8 marca kojarzy się z przysłowiowym goździkiem od pracodawcy, warto pamiętać o szerszym, globalnym kontekście tego święta, które oznacza nie tylko celebrację kobiecości, ale przede wszystkim działania na rzecz praw kobiet i ich równego traktowania. W naszym najnowszym tekście na blogu znajdziesz kilka podpowiedzi, jak sprawić, by celebracja tego święta była wartościowa dla pracowników i całej firmy.
Wasi ludzie z WWSTP
P.S. Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter na LinkedInie.