Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw standardów raportowania niefinansowego ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Proces legislacyjny zakończy się zapewne w ciągu 2,5-4,5 miesięcy, ale treść ESRS już nie ulegnie zmianie. To oznacza, że firmy objęte dyrektywą CSRD mogą rozpocząć przygotowania do raportowania.
Kogo dotyczy CSRD i ESRS
Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą CSRD większość dużych firm działających na terenie Unii Europejskiej będzie musiała ujawniać dane z obszaru E (środowisko), S (społeczeństwo) i G (ład korporacyjny). Te, które objęte były NFRD, zaczną podawać informacje już za 2024 r., kolejne duże firmy będą podsumowywały już 2025 r., a małe i średnie firmy notowane na giełdzie – 2026 r. Największy szok czeka tych, którzy dotąd nie raportowali w ogóle, bo w krótkim czasie będą musieli nadrobić lata wdrażania dobrych praktyk, budowania strategii, ale też świadomości społecznej i ekologicznej w zespole.
KE przyjęła łagodniejszą wersję ESRS
W porównaniu do propozycji przedstawionych przez EFRAG:
- niektóre z ujawnień będą wprowadzane etapami, głównie dla firm zatrudniających poniżej 750 pracowników, dla których koszty raportowania są dużo trudniejsze do udźwignięcia. Opóźnienie będzie sięgało 1-2 lat.
- firmy otrzymały więcej decyzyjności. Mogą same oceniać, czy ujawnienia inne niż ESRS 2 są z punktu widzenia ich biznesu istotne.
- niektóre ujawnienia przestały być obowiązkowe, np. plan transformacji związanej z bioróżnorodnością czy pewne zagadnienia związane z osobami samozatrudnionymi.
Tuż przed 16 sierpnia EFRAG zapowiedział publikację draftu Zasad Wdrażania [ESRS] czy FAQ dotyczących oceny istotności i łańcucha wartości, nad którymi teraz pracuje. Firmy z pewnością będą potrzebowały dodatkowych podpowiedzi, jak np. przeprowadzić ocenę istotności poszczególnych zagadnień, ale już dziś nawet bez ww. dokumentów powinny rozpocząć przygotowania do wdrożenia raportowania w swoich organizacjach.
Czytaj podobne:
Konsekwencje dla firm, które nie zastosują się do CSRD
Jak się przygotować do raportowania zrównoważonego rozwoju
Jeśli Twoja firma będzie raportować wg ESRS, ale nie wiesz, od czego zacząć proces wdrażania zmiany, skontaktuj się z nami, a my w zależności od Twoich potrzeb podpowiemy, za co się zabrać w pierwszej kolejności, albo przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. Napisz do nas: kontakt@whowillsavetheplanet.pl